Leonardo da Vinci’nin 500 Yıl Önce Çizdiği Bir Kalp Parçasının İşlevi Ancak Bugün Keşfedildi

Kendi çağının ve hatta bizim çağımızın ötesinde düşünceleri, fikirleri ve projeleriyle ünlü Leonardo da Vinci, Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bizi yeniden şaşırtmayı başardı. İlk olarak bundan yaklaşık 500 yıl önce Leonardo da Vinci tarafından tanımlanan kastaki gizemli bir yapı, ancak günümüzde açıklanabildi.

Trabeculae‘ olarak tanımlanan kas lifi ağı, kalbimizin iç kısmında yer alıyor. Bu ağın ilk ortaya çıkışıysa Leonardo da Vinci’nin 16. yüzyılda yaptığı çizimlerle olmuştu. İnsan gelişiminin ilk aşamalarında kalp, kalbin iç kısmının geometrik desenini oluşturan trabeculae’leri oluşturuyordu.

Parçanın işlevi ancak bugün açıklanabildi:

leonardo da vinci kalp

Kalbimizde bulunan bu kas lifinin insan gelişminin ilk aşamalarında üstlendiği görev günümüzde biliniyordu. Trabeculae, büyüyen kalbin oksijenlenmesine yardımcı oluyordu. Fakat bu yapıya gizemli denmesinin bir nedeni vardı. Trabeculae’nin yetişkinlerin kalbinde üstlendiği görev bugüne kadar bilinmiyordu.

Kalpte bulunan bu yapıyı ilk kez belgeleyen Leonardo da Vinci, bu yapının kalpteki kanı ısıtma görevi üstlendiğini savunuyordu. Günümüzde uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan yeni bir çalışmaysa bu yapının işlevini sonunda ortaya koymayı başardı.

Trabeculae

Kalbin 25.000’den fazla MRI taramasını inceleyen bilim insanları, kalp ventriküllerinin pürüzlü yüzeyinin bir kalp atışı sırasında kan akışının verimliliğine yardımcı olduğunu keşfettiler. Bilim insanları, yayınladıkları araştırmada bu açıklamayı golf topu üstündeki hava direncini azaltan çukurlara benzettiler. Araştırmada aynı zamanda insan DNA’sında trabeculae’nin şeklini belirleyen 6 bölge olduğunu keşfettiler.

Ancak elde edilen tek sonuç bu da değildi. Trabeculae’nin şekli, kalbin performansını da etkiliyordu. 50.000 kişiden elde edilen verileri inceleyen bilim insanları, trabeculae’nin şeklinin kalp hastalıkları riskini etkileyebileceği sonucuna vardı. Araştırmaya göre daha fazla trabeculae dalına sahip insanlar, daha az kalp hastalığı riskine sahipti.

inovatör

inovasyon.com un admini inovatör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir