Elemeği Project in düzenlediği mikro ölçekli konaklama alanları workshopu gerçekleşti

Türkiye’nin sayılı ‘’Tasarım Merkezi’’ unvanını kazanan firmalardan biri olan Elemeği Project Solutions, sanayi-üniversite işbirliğini güçlendirmek adına çeşitli konularda bir dizi atölye çalışması gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Bu atölye serilerinin ilki, Elemeği Project Solutions tarafından Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliği ile gerçekleşti. Mimarlık ve tasarıma dayalı bölümlerde okuyan öğrencilerin katılımına açık olan  ‘’Mikro Ölçekli Konaklama Alanları’’ konulu atölye çalışması BTSO Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. Bilen Patentin de sponsorlar arasında yer aldığı etkinlikte Bilen Patent YKB Ömer Kocakuşak ta sunum yaptı.

Atölye çalışmasında, çok fonksiyonlu ürünlerin bir arada kullanılarak, minimum ölçülere sahip, ergonomik, üretilebilir, kısa süreli kullanım olanağı sunan konaklama birimlerinin tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu birimlerin içinde uyuma, dinlenme, çalışma, yeme-içme wc/banyo gibi fonksiyonların olması öngörülmektedir. Tek bir birimin çift kişinin konaklamasına elverişli olması; gereken durumlarda da modüler bir şekilde çoğaltılabilmesi beklenmektedir. Tasarlanacak birimlerin havaalanları, terminaller, fuar alanları gibi insanların birkaç günlük konaklamaya ihtiyaç duyacağı kapalı mekânlarda kullanılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, bu birimler doğal afetler, sığınmacı kampları gibi acil ihtiyaç durumlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanabilir. Dolayısı ile sürecin sonunda ortaya çıkan ürünün farklı durumlara adapte edilebilir olması beklenmektedir.

 

Atölye çalışması, değerli akademisyenler ve sektörün öncü isimlerinin yürütücülüğünde gerçekleştirildi. Atölye çalışmasına; Elemeği Project Solutions ile ortak projeler gerçekleştiren İtalyan tasarımcı Cristiano Gatto, Elemeği Project Solutions Tasarım Müdürü Solobodan Krivokapic ile Tasarım Koordinatörü Dr. İç Mimar N. Başak Yurttaş, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Prof. Dr. Murat Taş ve Prof. Dr. Özgür Ediz katıldı. Aynı zamanda; Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel ve sektörün öncü isimlerinden Y. Mimar Hasan Sözüneri ve Endüstriyel Tasarımcı Anıl Berber de yürütücülük yaptı.

inovatör

inovasyon.com un admini inovatör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir